SITE SLOGAN

Home Média

Média

rozhovor pre lezec.cz

Jozef "Dodo" Kopold vysoloval novou cestu v severovýchodní stěně Rumanova štítu (2428m, 800 m) ve Vysokých Tatrách. Den předtím se „rozehřál“ na 500 metrové mixové cestě Malý Ganek (2425m). Zde šlo pravděpodobně také o prvovýstup. Abychom se dozvěděli něco víc, poslali jsme Dodovi pár otázek - viz níže.
Čítať celý článok...
 

ALPINIST: Dodo Solos New Mixed Lines in Slovakia

In what he calls "3-in-1 style," Jozef "Dodo" Kopold put up two new mixed lines in Slovakia's High Tatras mountains, climbing "fast, free and solo." On November 18 and 19, Kopold soloed a 500-meter line on Maly Ganek (2425m) and an 800-meter line on Rumanov Stit (2428m).
Čítať celý článok...
 

KÝM PRÍDE ZIMA - v tomto čase pred rokom


Leto v Tatrách skončilo. Je október, v severnej stene Galérky je už poriadna zima. Napriek tomu vybaľujem veci pod nástupom Centrálneho piliera. Lano, karabíny, skoby, háčiky, čoky, kladivo, cameloty. Je toho materiálu veľa, keďže mám v pláne pokúsiť sa o novú cestu. Pracovne som ju nazval „Centrálne platne“. Je to nádherná a logická línia v strmej stene, hladkých platniach a previsoch.
História tejto steny je neuveriteľne pestrá. Napriek tomu že samotná stena má len 280 metrov, pre Vysoké Tatry je to klenot. A ako hovoria veľkí poľskí horolezci – Povedz mi, čo si vyliezol v zime na Galérku a ja ti poviem, aký si horolezec.

Galérka je plná príbehov. Zaslúžili sa o ne majstri lezci ako Stanislawski, Kuchař, Pochylý, Ďurana a ďalší z generácie, ktorí tieto extrémne klasické cesty preliezli voľne.

Čítať celý článok...
 

AAJ: Alone on Annapurna South


People say that Annapurna is dangerous from the north, dangerous and difficult from the northwest, and steep, dangerous, and difficult from the south. My first experience with Annapurna was in the autumn of 2008, when I tried to climb the northwest face in alpine style. After five days of climbing, Petr Masek, Martin Minarik, and I reached 7,500 meters. Strong wind, freezing cold, and heavy snowfall during our summit push drove us down. Nobody wanted to try again.

Čítať celý článok...
 

MOUNTAIN: Piolet d ´or 2010

Z 52 skvelých výstupov a prvovýstupov roku 2009 bolo podľa čláku Anny Piunovej (jeden z tohtoročných porotcov, http://mountain.ru/article/article_display1.php?article_id=4322) napokon na cenu Piolet d´Or nominovaných len 5 výstupov miesto 6.

Čítať celý článok...
 
Strana 1 z 2